Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna

Choroby koni
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Julia




Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 308
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:17, 21 Paź 2008    Temat postu: Choroby koni

Choroby koni


Konia leczyć może tylko lekarz weterynarii lub upoważniony personel służby weterynaryjnej. Jeździec jednak musi orientować się, na jakie choroby konie zapadają jakie są ich objawy, powinien też umieć we właściwym czasie zauważyć nienormalny stan zwierzęcia, ażeby jak najszybciej wezwać fachową pomoc.

Koń chory nie przyjmuje pokarmu albo ma zmniejszony apetyt, traci wyrazistość spojrzenia, staje się bojaźliwy i niespokojny lub osowiały, kaszle, pokłada się - słowem ujawnia swój stan nienormalny. Po zauważeniu podobnych objawów pierwszą czynnością jest zwolnienie konia od pracy, zmierzenie ciepłoty ciała (temperatury), tętna i oddechu oraz wezwanie lekarza weterynarii.


U koni zdrowych w spoczynku ciepłota ciało wynosi 37-38 stopni, tętno 28-44 uderzeń na minutę, a oddech 8-16 na minutę. Konia można badać tylko wówczas, gdy jest zupełnie wypoczęty. Temperaturę mierzy się termometrem weterynaryjnym, który wkłada się do połowy jego długości do odbytu i pozostawia go tam około 10 minut. Przed użyciem termometr należy wymyć, a końcówkę nasmarować lekko wazeliną. Tętno u koni wyszukuje się palcami na tętnicy szczękowej zewnętrznej.


Odgniecenie kłębu lub grzbietu

Schorzenie to powstaje wskutek nieświadomości lub niedbalstwa jeźdźca. Jest następstwem niedopasowania do konia siodła, jego złej budowy lub uszkodzenia, dostania się pod potnik twardego, obcierającego przedmiotu.

Odgniecenie objawia się obrzękiem i ewentualnie otarciem skóry lub wilgotną plamą na sierści, bolesnością kłębu przy dotyku. Konia należy zwolnić od pracy i leczyć.

Zapoprężenie

Jest to uszkodzenie mięśni piersiowych z powodu przemieszczania ich pod zaciśniętym popręgiem. Może nastąpić podczas schylania się konia, który ma już podciągnięty popręg, lub podczas obracania konia w wąskim stanowisku po podpięciu popręgu. Występuje obrzęk w dolnej części brzucha, w miejscu przylegania popręgu. Leczenie polega na stosowaniu zimnych okładów, w tym czasie można jeździć na oklep.

Morzysko (kolka)

Najczęściej jest wynikiem skarmiania pasz nadpsutych, spleśniałych, stęchłych lub skwaśniałych, zadawania nie śrutowanego lub nie namoczonego ziarna żyta, bobiku itp. oraz zbyt raptowną zmianą sposobu żywienia.

Boki konia chorego na kolkę należy mocno rozetrzeć wiechciem słomy, przy czym można je skropić spirytusem lub terpentyną, oraz zrobić lewatywę z letniej wody z mydłem i powoli oprowadzać. Jeżeli w ciągu 2-3 godzin nie nastąpi poprawa, należy wezwać lekarza weterynarii.

Zapalenie płuc i opłucnej

Jest wynikiem przeziębienia. Objawami są : duszność, kaszel, wysoka gorączka oraz przyspieszone tętno i oddech. Leczenie przeprowadza się tylko według wskazówek lekarza weterynarii.

Mięśniochwat (choroba poświąteczna)

Powstaje przeważnie przy użyciu do pracy koni dobrze żywionych podczas kilku dni bezczynności. Koń chory na mięśniochwat ma sztywny chód oraz stwardniałe mięśnie krzyża i zadu, a mocz jego ma ciemne zabarwienie.

Należy go niezwłocznie umieścić w ciepłej stajni i wezwać lekarza weterynarii. Do czasu jego przybycia trzeba nacierać napięte mięśnie zadu i krzyża spirytusem kamforowym lub terpentyną i ciepło go okryć.

Mięśniochwat nie leczony prowadzi do śmierci konia, a przy zbyt późno udzielonej pomocy choroba trwa bardzo długo i koń jest bardzo wycieńczony. Aby nie dopuścić do mięśniochwatu, należy koniowi zapewnić codzienny ruch, a w razie pozostawiania go w stajni zmniejszyć dawki paszy treściwej do połowy.

Ochwat

Jest to zapalenia tworzywa kopytowego spowodowane np. skarmianiem świeżego, nie wypoconego ziarna, napojeniem zgrzanego konia, nadmiernym przemęczeniem lub przeziębieniem. Przednie kopyt konia są wówczas gorące i stąpa on bardzo sztywno.

Należy natychmiast wezwać lekarza weterynarii, a do czasu jego przybycia rozkuć konia i postawić na rozdrobnionej mokrej glinie lub polewać zimną wodą z octem albo owinąć mokrymi szmatami. Ochwat zbyt późno leczony powoduje duże zmiany i zniekształcenia kopyta, prowadzące nieraz do zupełnej utraty wartości użytkowej zwierzęcia.

Gnicie strzałki

Schorzenie to początkowo, dopóki koń nie kuleje - jest mało widoczne. W miarę rozwoju choroby koń zaczyna kuleć, gdyż róg strzałki ulega rozkładowi i zmienia się w brudną masę o nieprzyjemnym zapachu. Najczęściej gnicie strzałki występuje w kątach wspornych kopyta w rowku strzałki, z którego wydobywa się cuchnąca gęsta ciecz. Schorzenie to spotyka się najczęściej u koni pozbawionych ruchu i źle utrzymywanych, tzn. na mokrej, brudnej ściółce.

W początkach schorzenia, gdy nie występuje jeszcze kulawizna, koń może być używany do pracy. Chore kopyto należy dokładnie umyć, a po wysuszeniu stosować środki odkażające np. 3-5% kreolinę lub lizol i zasypywanie siarczanem miedzi. Zasypkę tę stosuje się codziennie aż do zupełnego wyleczenia.

Zagwożdżenie

Jest wynikiem zbyt głębokiego wbicia podkowiaka przy kuciu. Trzeba usunąć wadliwie wbity podkowiak, rankę odkazić i w to miejsce nie wbijać już nowego podkowiaka.

Nagwożdżenie

Jest to przebicie podeszwy jakimś ostrym przedmiotem np. gwoździem. Przedmiot ten należy usunąć, rankę odkazić i zabandażować w celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem.

Podbitek

Jest to odgniecenie podeszwy, powstałe najczęściej u koni chodzących boso (nie podkutych). Należy robić zimne okłady lub postawić na mokrej glinie i zwolnić konia na jakiś czas z pracy.

Zatrat

Jest to rana powstała przez uszkodzenie koronki, najczęściej hacelem drugiej nogi. Rankę należy odkazić i chronić przed zanieczyszczeniem.

Gruda

Jest to zapalenie skóry na tylnej części pęciny, powstałe wskutek braku pielęgnacji, trzymania konia na mokrej ściółce itp. Póki rana jest mokra, należy ją zasypywać miałem z węgla drzewnego, gdy wyschnie - smarować maścią cynkową, tranową itp.

Zapalenie ścięgien

Zapalenie ścięgien zginaczy przednich kończyn powstaje wskutek forsownej pracy, a zwłaszcza szybkiej jazdy po twardych drogach. Kona takiego trzeba zwolnić od pracy i leczenie powierzyć lekarzowi weterynarii.

Zapalenie stawów

Najczęściej schorzenie to obejmuje stawy : barkowy, skokowy, kolanowy i pęcinowy. Przyczyny zapalenia stawów to np. urazy mechaniczne, skaleczenia, wytężona praca na nierównych twardych terenach, stanie na twardej, pochyłej podłodze. działanie wilgoci i chłodu.

Staw i okolice obrzmiewają, stają się bolesne, o podwyższonej ciepłocie, jednocześnie występuje kulawizna. Leczenie należy powierzyć lekarzowi weterynarii.

Spleczenie (kulawizna łopatkowa)

Może powstawać przy raptownym skręcie konia. Kulawizna ta jest bardzo uporczywa i konieczna jest pomoc lekarza weterynarii.

Rozedma płuc (dychawica)

Jest to przewlekłe schorzenie płuc, powodujące silną duszność wskutek niemożności dostatecznej wymiany powietrza. Chory koń ciężko dyszy podczas oraz po pracy i silnie "robi bokami", nozdrza ma silnie rozszerzone. Po pracy zwierzę przez długi czas jeszcze oddycha z trudem. Choroba ta jest nieuleczalna. Rozwija się wskutek nadmiernej eksploatacji w pracy i złych warunków bytowania.

Dychawica świszcząca (rorer)

Schorzenie to występuje głównie u wałachów i ogierów, a rzadziej u klaczy. Polega na porażeniu lewego nerwu powrotnego, wskutek czego porażona zostaje struna głosowa i mięśnie lewej chrząstki nalewkowej. W chwili wdechu i wydechu porażona chrząstka zapada się do wnętrza krtani i utrudnia przepływ przez nią powietrza. Choroba jest nieuleczalna.

Zołzy

Jest to ostra zakaźna choroba. Szczególnie podatne są na nią młode konie. Pojawia się u nich kaszel, przyśpieszony oddech, z obydwu nozdrzy wydziela się gęsty śluzowaty wypływ ropny, gruczoły podszczękowe obrzmiewają, ciepłota ciała podnosi się do 40-41 stopni. Koń traci apetyt, ma osowiały wygląd.

Zakażenie przenosi się ze zwierząt chorych na zdrowe bezpośrednio i za pośrednictwem paszy, przedmiotów zanieczyszczonych wydzieliną i personelu obsługującego. Leczyć może tylko lekarz wet.

Tężec

Przyczyną choroby są drobnoustroje - pałeczka tężcowa przebywająca w ziemi, nawozie itp. Zakażenie następuje przez zanieczyszczenie ran i otarć ziemią. choroba nieraz występuje po zagojeniu ran po upływie pewnego czasu. Objawami są drgawki mięśni, sztywny chód, wyciąganie szyi. Uszy są sztywno osadzone, wargi kurczowo zaciśnięte. Koń staje się wrażliwy na dźwięk i przestaje jeść.

Pobrane z: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Julia dnia Czw 16:53, 23 Paź 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
frednota




Dołączył: 09 Maj 2007
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żory

PostWysłany: Śro 12:28, 22 Paź 2008    Temat postu:

Julia fajne omówienie, ale proszę podaj źródło, z którego wzięłaś to opracowanie. Zawsze gdy wstawiamy teksty nie własnego autorstwa powinniśmy podać źródło, czy jest to książka czy strona internetowa.
Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paskuda




Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice Rybnika najprościej ujmując

PostWysłany: Śro 12:44, 22 Paź 2008    Temat postu:

Cytat:
Chore kopyto należy dokładnie umyć, a po wysuszeniu stosować środki odkażające np. 3-5% kreolinę lub lizol i zasypywanie siarczanem miedzi. Zasypkę tę stosuje się codziennie aż do zupełnego wyleczenia.


ja bym jednak lizolu nie polecała, bo moze strzałka będzie w lepszym stanie za to drogi oddechowe konia już nie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
palcia94




Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 11:30, 31 Sty 2009    Temat postu:

ja mam bardzo dobrą metodę na ,,leczenie" koni z różnych narowów i złych zachowań... wyczytałam to w jednej z moich ulubionych książek:
,,Wziąć po funcie cierpliwości, łagodności, stanowczości, pieszczoty, zmieszać ze szczyptą zdrowego rozsądku i dawać koniowi codziennie"

Polecam, bo to działa. Czasem jesteśmy tak ,,zajęci" doszukiwaniem się konkretnych chorów u koni, że zapominamy dbać o jego dobre samopoczucie Mruga


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paskuda




Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice Rybnika najprościej ujmując

PostWysłany: Sob 21:24, 31 Sty 2009    Temat postu:

Cytat:
,,Wziąć po funcie cierpliwości, łagodności, stanowczości, pieszczoty, zmieszać ze szczyptą zdrowego rozsądku i dawać koniowi codziennie"


i już widzę jak koń przestaje kulać po zerwanym ściegnie Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
palcia94




Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:03, 07 Lut 2009    Temat postu:

---JUŻ MNIE TU NIE MA!

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez palcia94 dnia Pon 14:39, 09 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Justyna




Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 1239
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Sob 21:16, 07 Lut 2009    Temat postu:

ej prosze cię zmień temat posta. Jak możesz się tak wyrażać dziewczyno!? nawet nie znasz Paskudy a przecież ona tylko żartowała! nie musisz już zaraz tak uszczypliwie odpowiadać! to było totalnie nie miłe i nie kulturalne...
<przepraszam za błędy ortograficzne>


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
rockisiek




Dołączył: 13 Wrz 2008
Posty: 807
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rydułtowy

PostWysłany: Nie 10:24, 08 Lut 2009    Temat postu:

Justyna ma rację. do ludzi trzeba się zwracać z kulturą i szacunkiem, tym bardziej że niewiesz czy ta osoba jest w twoim wieku czy też starsza lub młodsza! przepraszam to już jest ostatni taki post. nie będziemy zakłócać "pracy" tego wątku.

małe p.s. Justyna nie zrobiłaś żadnych błędów Laughing


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rockisiek dnia Nie 10:25, 08 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
palcia94




Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:55, 08 Lut 2009    Temat postu:

--- JUŻ MNIE TU NIE MA!

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez palcia94 dnia Pon 14:39, 09 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Justyna




Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 1239
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Nie 15:20, 08 Lut 2009    Temat postu:

dobra, mniejsza z tym... wracajmy do tematu tego wątku.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Asia




Dołączył: 22 Lis 2006
Posty: 612
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:29, 08 Lut 2009    Temat postu:

palcia94 napisał:
Nie zmienie swojego posta, bo nie uważamy, żeby to co napisałam było nie na miejscu, każdy ma prawo się wypowiedzieć. Ja zaznaczyłam o czym pisze, a Paskuda najwyraźniej tego nie zrozumiała.
Nie uważam, że to co powiedziałam jest nie miłe, a już na bank nie jest nie kulturalne


To bardzo źle o Tobie świadczy, że nie uważasz, że nie było. Nawet, gdyby Paskuda rzeczywiście Cię nie zrozumiała, to taka Twoja wypowiedź świadczy tylko i wyłącznie o braku kultury i dobrego wychowania. Mam prośbę: pokaż rodzicom swojego posta i zapytaj czy my się tylko czepiamy i wszystko jest w porządku? A potem napisz co Ci powiedzieli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Paskuda




Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: okolice Rybnika najprościej ujmując

PostWysłany: Pon 10:10, 09 Lut 2009    Temat postu:

Pacia94 zrozumiałam - ale temat jest o chorobach koni, moja wypowiedź była lekko ironicznym sygnałem, że Twoje spostrzeżenie nijak się ma do zamysłu powstania tego wątku, który ma nam pomóc jak najszybciej rozpoznać niepokojące oznaki chorobowe u konia.

Jeśli chodzi o przycinki, uwagi czy własne przemyślenia macie różne, inne wątki. W tym dziale dobrze byłoby zostać przy konkretach, najpierw trzeba wiedzieć jak koniowi nie zaszkodzić potem ewentualnie jak pomóc


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aniaa




Dołączył: 20 Wrz 2008
Posty: 375
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Racibórz

PostWysłany: Pon 16:52, 09 Lut 2009    Temat postu:

niedokrwistość zakaźna koni, anemia zakaźna koni, zaraźliwa choroba wirusowa, zwykle śmiertelna; masowy rozpad erytrocytów, zmiany w wątrobie, szpiku, węzłach chłonnych; napady gorączki, obrzęki, białkomocz.


grypa koni, influenza koni, zakaźna wirusowa choroba koni; objawy: wysoka gorączka, osłabienie, zapalenie spojówek, pochewek ścięgnistych, niekiedy poronienia; bez powikłań ustępuje po 3–5 dniach


zaraza piersiowa koni, piersiówka, ostra, zaraźliwa choroba wirusowa koni, włóknikowe zapalenie płuc i opłucnej; objawy: wysoka temp., kaszel, żółtawy lub rdzawy wyciek z nosa, niewydolność serca; leczenie farmakologiczne.



[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Aniaa dnia Pon 16:52, 09 Lut 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
palcia94




Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:51, 09 Mar 2009    Temat postu:

To może te sposoby nie wzbudzą w nikim oburzenia:

Maść na rany-sprawdziłam, goją się idealnie:
W 1/2kg lanoliny(ok 30zł) gotuje się 1cebulę, łodygę kopru włoskiego(drobno posiekanego), 2ząbki czosnku i po garści: szałwi i liści z rumianku(z apteki).
Następnie przecedza się wszystko przez sitko. Zanim zastygnie przelać do jakiś pojemników. Można przechowywać 6-9miesięcy.

KOLKA:
W bańce ciepłej kawy rozpuszcza się 10tabletek aspiryny, dodaje się 2łyżki rycyny i 1/4 oleju lnianego. Dokładnie wstrząsnąć i stopniowo wlewac koniu do gardła (wiem, że brzmi to jak jakieś czary, ale pomaga. W mojej starej stajni uratowali tak jednego konia. Zresztą jest to przepis z jednej z książek jaką posiadam w domu)

Mam nadzięję, że mi PAsKUDO wybaczasz!!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Ratina




Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 12
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: poznań

PostWysłany: Pon 20:35, 09 Mar 2009    Temat postu:

sposób na kolkę z aspiryną tez polecam- a maśc na rany chętnie wypróbuje- ja zaś polecam miód na grudę

a lizol na gnicie strzałki to stara metoda- tylko lizolu juz sie nie kupi tak sobie- wycofany chodzi generalnie o przypalenie- lzejsza forma to sierczan miedzi ktory też przypala


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin